Kan konst och kultur vara nyckeln till bättre beslut?
Vilken roll spelar konst och kultur för hur vi utvecklar omdöme, empati och förmågan att se sammanhang – som människor, medborgare och framtida ledare?
I en tid där mycket fokus ligger på fakta, prestation och snabba svar väcks också en annan fråga: vad händer med ledarskapet och beslutsfattandet när bildning i en bredare mening trängs undan? Förmågan att förstå andra perspektiv, tolka komplexa skeenden och fatta kloka beslut formas inte enbart genom analys, utan också genom möten med idéer, kultur och berättelser.
Akademin förknippas ofta med analys, fakta och specialisering. Men för att kunna leda och fatta beslut – i näringsliv, samhälle eller andra sammanhang – behövs också något mer: förmågan att leva sig in i andras erfarenheter, att se bortom det egna och att förstå världen i ett större historiskt och kulturellt perspektiv. Här spelar kulturen en avgörande roll.
I detta seminarium möts Kristina Hultegård och Niklas Egels Zandén för att utforska hur konst och kultur bidrar till att forma reflekterande och ansvarstagande ledare och beslutsfattare. De diskuterar varför konst och kultur har en självklar plats i utbildning – inte minst på en handelshögskola – och vad som händer när den integreras i hur vi lär, tänker och utvecklar vårt omdöme.
Medverkande