Tillbaka
Barn och unga · Kulturakt

Konsert med vinnare från Angereds Talangjakt

Göteborgstad, socialförvaltningen nordost, Unga Påverkar Kajskjul 105 Lördag, 12:30–13:10
Kalender
Lägg till i kalendern

Här får ni möta de två vinnarna från Angereds talangjakt 2026. Det blir en bred blandning av pop, jazz och klassisk med uttrycksfull sång och vackert pianospel. Ni kommer även få höra vinnarna berätta om tävlingen och om vägen dit.

Vinnarna är:

Jeff Arturén – sång
Bor i Borås och har varit mycket i teater- och revyvärlden. En röst som får taket att lyfta, och han är även grym på makeup och styling. Han fick sin delade förstaplats med låten My Way.

Anna Hoang – piano och sång
Har spelat piano många år på Kulturskolan och utmanade sig förra året genom att även börja sjunga. Med fint pianospel och uttrycksfull röst fick hon årets delade förstaplats med låten Thank You for the Music.

Var med och upplev 6 fina musikaliska nummer från Anna och Jeff, det blir magi!

Om Angereds Talangjakt

Angereds Talangjakt är en växande kulturplattform för ungdomar 13–19 år från hela Västra Götaland. Här får unga möjlighet att utveckla sitt kulturella uttryck, bygga scenvana och få stöd genom inspiration, coachning och mental träning.

Talangjakten handlar om mer än själva tävlingen – fokus ligger på utveckling, kreativitet och modet att uttrycka sig. Finalen arrangeras på Atom Studios i Angered i samarbete med bland andra Kulturskolan, Socialförvaltningen Nordost och Göteborgs Stad.

Förstapriset? Ett framträdande på Frihamnsdagarna! 

Angereds Talangjakt projektleds av Eduardo Calles Fernandez och Helena Hvistendahl Philipson.

 

Medverkande

Anna Hoang
Anna Hoang
Jeff Arturén
Jeff Arturén